středa 9. října 2013

Hruškový koláč


Tento dvouvrstvý koláč, s kůrkou křehkou a náplní vláčnou, jemnou a krémovou, jsem už dlouho chtěla udělat. A stejně tak dlouho jsem se k tomu i odhodlávala.

RECEPT: 


Křehké těsto:

300g hladké mouky
180g másla
4-5 lžic studené vody

Na náplň jsem použila:

6 hrušek
asi 3 lžíce smetany
1 lžíce kukuřičného škrobu
cukr
vanilková esence

Nejprve jsem si udělala hruškovou náplň. Hrušky jsem očistila, oloupala a nakrájela na plátky. Ty jsem pak v rendlíku spolu s cukrem nechala nejprve zkaramelizovat, jak pustily šťávu tak podusit. Přidala jsem esenci a protože jsme chtěla mít náplň krémovou, přidala jsem i smetanu, odhadem asi tři lžíce a zbytek kukuřičného škrobu co jsem měla ve spíži. Kdybych ho měla víc, dala bych i víc smetany ;-) Cukru dle sladkosti hrušek, dala jsem asi menši hrst, chtěla jsem mít náplň trochu sladší, když není sladké těsto.

Z mouky a tuku jsem vytvořila drobenku prsty, do ní jsme pak postupně přimíchávala vodu vidličkou. Těsto jsem pak uhnětla v rukou. Ani jsme jej nenechávala odpočinout a hned jsem si ho rozdělila na dva díly 3/3 na spodní díl a 1/3 na překrytí hrušek.
Moukou podsypané těsto, aby nelepilo, jsem si vyválela na průměr o něco větší než je forma, aby bylo i na okraje a vyložila jsem s ním formu. Rovnou jsem si nachystala i druhý plát těsta vyválený na průměr formy. Náplň jsem nalila do formy, překryla plátem těsta a ozdobila zbytky těsta po okraji. Horní vrstvu jsem na několika místech prořízla, aby mohla unikat pára.

A tady je výsledek, dobrou chuť.
2 komentáře:

 1. Dobrý den,

  vytvořili jsme 1. ročník české národní soutěže FOOD BLOG ROKU 2013 a věříme, že tato soutěž nás bude všechny motivovat ještě více k chutnějšímu vaření, psaní a focení.

  Zařadili jsme Váš blog do seznamu food blogů.Použili jsme zmenšeninu vaší fotografie, název blogu a odkaz na vaše stránky. Pokud si přejete vymazat z tohoto seznamu, dejte nám prosím vědět.

  Hodně štěstí vašemu blogu!

  Lukáš Beránek
  food BLOG roku
  e-mail: foodblogroku@gmail.com

  www.foodblogroku.cz
  www.facebook.com/foodblogroku

  OdpovědětVymazat